Committees

KENDRIYA VIDYALAYA NO. 2 GWALIOR

ACADEMIC COMMITTEES FOR THE SESSION 2014-15

(W.E.F. 01.08.2014)

SNO.

NAME OF DEPARTMENT

NAME OF IN-CHARGE TEACHER

ASSOCIATE TEACHERS

SIGNATURE

1

ACADEMIC AND OVERALL INCHARGE

MRS M. BHATNAGAR

 

2. A

EXAMINATION (EXTERNAL)+(Internal)

MR. SANTOSH SHARMA

  1. Mr. M.M.MISHRA
  2. MRS. ARCHANA SHARMA
  3. MR. B. P.PRAJAPATI.

2B.

Examination  (INTERNAL) +((EXTERNAL)

MR. SANTOSH YADAV

  1. MRS. ASHA YADAV
  2. MS.H.TAPASWI
  3. MR. R.S GAUTAM
  4. MR. K.K.MISHRA

3.

EXAMINATION (PRIMARY)

MR. R. C.NAMDEO

  1. MRS REKHA GUPTA
  2. MR. I. P. SINGH

4.

CCA

MR. R. S. BHARTIYA

1        MR. K.K. SHARMA

2        MRS. SONALI       BHARDWAJ

3        MR. G. PAL

4        MRS. R. SONI

5        MS. M. VERMA

6        MR K K KUSHWAHA

 

5

CCA

MRS. SANDHYA ARYA

  1. MRS P. KATIYAR
  2. MRS. ALKA DUBEY
  3. MS. ANUPAMA SHARMA

7

TIME TABLE (SECONDARY)

MR. MAHESH SINGH

1           MR GOVIND SINGH

2           MRS L. KATE.

3           MR K K KUSHWAHA

7.

TIME TABLE (PRIMARY)

MR. S.C.YADAV

  1. MR. A. K.SINGH

8.

ARRANGEMENT (SECONDARY)

MR. ARIMARDAN MISHRA

  1. MRS. L.KATE
  2. MRS KALPANA GUPTA

9.

ARRANGEMENT (PRIMARY)

MR. MAHESH K. BADAI

  1. MR. I.P.SINGH
  2. MR V S SIKARWAR

10.

TEACHING AID (SECONDARY)

MR. K.K. SHARMA

1.MRS. ASHA YADAV

2. MRS ARTI YADAV

11.

TEACHING AID (PRIMARY)

MRS .SAVITA HAJELA

1 MR. A.K. JAIN

2.MRS UMA GUTPA

 

12.

LIBRARY

MRS.KALPANA GUPTA

  1. MRS.M.SINHA
  2. MR.B.P. PRAJAPATI
  3. MRS. SONALI BHARDWAJ
  4. MRS. ARCHANA SHARMA

 

 

13.

ALL OLYMPIADS

MS. VEENU

1 .MRS ASHA YADAV

  1. MR. MAHESH SINGH
  2. MR.SATISH RAWAT
  3. MR R N GAUTAM

 

14

SCIENCE EXHIBITION

MR.A.K.SINGH

  1. MR. SANTOSH KUMAR
  2. MRS.MAMTA BHATNAGAR
  3. MR.MAHESH SINGH
  4. MS.VEENU BHADOURIA
  5. MRS.ASHA YADAV
  6. MR B P PRAJAPAT

 

15

SOCIAL SCIENCE EXHIBITION

MR. K.K.SHARMA

  1. MR. A.K. MISHRA
  2. MR. R.N. GAUTAM
  3. MRS. ARTI YADAV
  4. MRS. RITA SHRIVASTAVA
  5. MRS L KATE

 

16.

SCOUT & GUIDE

MR. V, S, SIKARWAR

  1. MR MAHESH SINGH
  2. MR. S. C. YADAV
  3. MS. VEENU BHADOURIA
  4. MRS.ARTI YADAV
  5. MRS. JYOTI MISHRA
  6. MS. DEEPTI VIKRAM
  7. MR. JITENDRA
  8. 7. MR B. S. BAGHEL
  9. MS. ALLIEN KUJJUR

10.  MR.MAHESH KUMAR BADAI

11.  MS. ANUPAMA SHARMA

 

17

E-CTLT

MRS SHALINI SINGH

1.MS H TAPASWI

2. MR B P PRAJAPAT

3.MR ONKAR

4. MR K K MISHRA

 

 

18

PURCHASE AND WORK VERIFICATION

MR SANTOSH YADAV

  1. MS MANORAMA VERMA
  2. MS H TAPASWI
  3. MRS ALKA DUBEY
  4. MR R P SONI
  5. NINDER VERMA
  6. RESPECTIVE STOCK HOLDER

 

19

PA SYSTEM

MR SANJAY DUBEY

  1. MR SATISH RAWAT
  2. MR S K TIWARI
  3. MR S C YADAV

 

20

GARDENING

-

JITENDRA KUMAR

SUPERVISION BY

 

GEOG GARDEN

  1. MR K K SHARMA(I/C)
  2. MR S PAWAR

 

ECO & MATHS

  1. MRS ASHA YADAV (I/C)
  2. VEENU

 

PRIMARY GARDEN

  1. MRS P KATIYAR
  2. MR S PAWAR

 

BACK SIDE BADMINTON HALL

  1. MR G PAL
  2. MR SANDEEP

 

CHILDREN PARK

MS ANUPAMA SHARMA

 

CYCLE STAND

MR SANDEEP SHARMA

 

S& G GARDEN

MRS S. ARYA

ALL SCOUT TEACHERS

 

NEAR BACK GATE

 

 

21

VERIFICATION OF SECURITY

MR. K.K.MISHRA

  1. MRS. L.KATE
  2. MR JITENTRA KUMAR
  3. MR. MM.MISHRA

 

22

ECO CLUB

VEENU

  1. MRS. ASHA YADAV
  2. MR B P PRAJAPAT
  3. MS DEEPTI VIKRAM
  4. MS ANUPAMA SHARMA

 

23

ADMISSION

MR.S.C.KATIYAR

  1. MS. M. BHATNAGAR
  2. MR.K.K. MISHRA
  3. MR.K.K. MISHRA
  4. MR SANTOSH YADAV
  5. MS. JYOTI MISHRA
  6. MR.S.K.TIWARI

 

24

MAINTANENCE(M&R)

CIVIL ELECTRICAL AND WATER SANITATION

MR.M.M.MISHRA

  1. MR.SANTOSH SHARMA
  2. MR SANJAY DUBEY(Water  Electric)
  3. MRS. L.KATE
  4. MS.SHALINI SINGH
  5. MR.R.S.BHARTI (Sanitation)

 

25

MAINTAINENCE (STAFF QUARTER)

MR.M.M.MISHRA

  1. MR.K.K.MISHRA
  2. MS.SHALINI SINGH
  3. MR.S.K.TIWARI

 

26

FURNITURE

MR.SANJAY DUBEY

  1. MR.MAHESH SINGH
  2. MR S RAWAT
  3. MR KAMAL KISHORE
  4. MR.R.V.SINGH
  5. MR.S.C.YADAV
  6. MS.S. HAJELA
  7. MS.P. KATIYAR

 

27

DISCIPLINE

(SECONDARY)

MR.G.PAL

  1. MR.BHARTIYA
  2. MRS SUSHMA DUBEY
  3. MR.SANTOSH SHARMA
  4. MR.K.K.SHARMA
  5. MS.MAMTA BHATNAGAR
  6. MR.A.K.MISHRA
  7. MS.M.SINHA
  8. MRS SONALI B
  9. MRS JYOTI M

 

28

DISCIPLINE

(PRIMARY)

MS.SAVITA HAJELA

 

 

29

GUIDENE AND COUNSELLING

MS.MAMTA BHATNAGAR

  1. MR.K.K.SHARMA
  2. MR.A.K.MISHRA
  3. MS.SONALI BHARADWAJ
  4. MS.H.TAPASWI
  5. MS.JYOTI MISHRA
  6. MR G PAL

 

30

BEAUTIFICATION

MS.L.KATE

  1. MR SANJAY DUBEY
  2. MR R V SINGH
  3. MS.KALPANA GUPTA
  4. MS.R.SONI
  5. MR.G.PAL
  6. MS.SANDHYA ARYA
  7. MS.ALKA DUBEY
  8. MS MAYA DUBEY
  9. MR S PAWAR

10.  MS NEETU DUBEY

 

31

CMP

MS SAVITA HAJELA

  1. MS.NINDAR VEMA
  2. MS.UMA GUPTA
  3. ANUPAMA
  4. MR.MAHESH BADAI

 

 

32

PRESS AND PUBLISITY

MR.R.S.BHARTIYA

  1. MR.K.K.MISHRA
  2. MR.M.M.MISHRA
  3. MR.S.PAWAR

 

33

VIDYALAYA MAGAZINE

AND NEWS LETTER

MR.R.S.BHARTIYA

  1. MS.SUSHMA DUBEY
  2. MS.JYOTI MISHRA
  3. MS SONALI
  4. MR.K.K.MISHRA
  5. MR.S.K.TIWARI
  6. MR.MAHESH BADAI
  7. MR.ONKAR SINGH
  8. MS.MANORMA VERMA

 

34

RECORDING OF STAFF MEETING MINUTES

MS VEENU

  1. MS.SONALI
  2. MS S. DUBEY

 

 

35

VMC

MAMTA BHATNAGAR

  1. MS.H.TAPSWI
  2. MR.M.M.MISHRA
  3. MS.JYOTI MIAHRA

 

36

SPORTS

(SECONDARY)

MR.G.PAL

  1. MR SANTOSH SHARMA
  2. MR SANTOSH YADAV
  3. MRS ASHA YADAV
  4. MS VEENU
  5. MR KAMAL KISHORE
  6. MR.DEEPENDRE TIWARI
  7. MR.S.PAWAR
  8. MR.SANDEEP

 

37

SPORTS

(PRIMARY )

MR.A.K.JAIN

  1. MR.MAHESH BADAI
  2. MR.OMAKAR SINGH

 

38

FIRST AID

MS.ARTI YADAV

  1. MS.KALPANA GUPTA
  2. MS.L.KATE
  3. MS.NINDER VERMA
  4. MR.JITENDRA
  5. MR S PAWAR

 

40

OVERALL ACADEMIC

IN-CHARGE

(SECONDRY

&

PRIMARY)

MS.M.BHATNAGAR

OVERALL INCHARGE

 

SCIENCE

MR. A.K.SINGH

 

MATHS

MR SANTOSH YADAV

 

HINDI

MS.S.DUBEY

 

ENGLISH

MS.H.TAPASWI

 

SOCIAL SCIENCE & E.V.S.

MR A.K.MISHRA

MS S HAJELA

 

41

NAEP

MS.MAMTA BHATNAGAR

  1. MR.AK.MISHRA
  2. MS.ASHA YADAV
  3. MS.VIBHA SHARMA
  4. MS.VEENU
  5. MR G PAL
  6. MR SANJAY SAXENA

 

42

ICT AND WEBSITE

MS.SHALINI SINGH

  1. MS.H.TAPSWI
  2. MR.MAHESH BADAI
  3. MR.ONKAR SINGH

 

43

MAINTENANCE OF ACHIEVEMENTS RECORD

MS.SONALI

  1. MS.S.DUBEY
  2. MRS M. BHATNAGAR
  3. MS VEENU
  4. MR SANTOSH SHARMA
  5. MS L KATE

 

44

EXCURSION (SECONDARY)

MR K.K.SHARMA

  1. MR.S.K.SHARMA
  2. MR.M.M.MISHRA
  3. MR.A.K.MISHRA
  4. MS.MAMTA BHATNAGAR
  5. MR.MAHESH SINGH
  6. MS.VEENU
  7. MS.ASHA YADAV

 

45

EXCURSION(PRIMARY)

MR B.S.TOMAR

  1. MS S ARYA
  2. MR V S SIKARWAR
  3. MR I P SINGH
  4. MR A K JAIN
  5. MS ALKA DUBEY
  6. MS.ELLIN KUJUR
  7. ANUPAMA SHARMA

 

46

MAINTENANCE AND REPAIR

MR M.M.MISHRA

  1. SANJAY DUBEY
  2. MS.L.KATE
  3. MR.I.P.SINGH
  4. MS.H.TAPSWI

 

47

RAJBHASHA

MR R.S.BHARTIYA

  1. MS.SUSHMA DUBEY
  2. MR.K.K.MISHRA

 

48

ACTIVITY ROOM (PRIMARY)

MR.ONKAR SINGH

  1. MS UMA GUPTA
  2. MS.ALKA DUBEY

 

 

9

COMPUTER LAB

(PRIMARY)

MR. MAHESH K. BADAI

  1. MR S K TIWARI
  2. MS.ANUPAMA SHARMA

 

50

COMPUTER LAB

(SECONDARY)

MS.SHALINI SINGH

  1. MS.H.TAPASWI
  2. MR.B.P. PRAJAPATI
  3. MS.ARCHANA SHARMA

 

51

NEW&OLD CONFERENCE HALL

MS.L.KATE

  1. MR S K SHARMA
  2. MR.K.K.SHARMA
  3. MR.A.K.MISHRA

 

52

CLASS LIBRARY

(PRIMARY)

MR.SC.YADAV

  1. MR.B.S.BAGHEL
  2. MS.REKHA GUPTA
  3. MS.S. ARYA

 

53

SECONDARY DISPLAY BOARDS

CORRIDORS , CLASS ROOMS & DEPARTMENTS

MS  SUSHMA DUBEY

  1. MS.MADHU SINHA
  2. MS.MANORAMA VERMA
  3. MS JYOTI MISHRA
  4. MR.K.KISHORE

 

54

PRIMARY DISPLAY BOARDS

CORRIDORS , CLASS ROOMS & DEPARTMENTS

MS.SANDHYA ARYA

  1. MS.P. KATIYAR
  2. MS.REKHA GUPTA

 

55

SANITATION ND CLEANLINESS SECONDARY

MS.L.KATE

OVERALL

 

A WING

  1. MR.MAHESH SINGH
  2. MS.MADHU SINHA

 

B WING

  1. MR.S RAWAT
  2. MS.RASHMI SONI

 

C WING

MR.PUSHPA KATIYAR

 

 

BADMINTON HALL

BACK AND FRONT

MR.G. PAL

 

FRONT GATE , FRONT ROAD + NEW BLOCK GATE

MS.R.S.BHARTIYA

 

BACK GATE AND CYCLE STAND

  1. MR.B.S.TOMAR
  2. MS.ELEN KUJUR

 

ASSEMBLY GROUND SECONDARY

  1. MS.S.DUBEY
  2. MS R SONI

 

NEW BLOCK

MS.VEENU

 

ASSEMBLY

PRIMARY

MS.S.ARYA

MS P KATIYAR

 

56

GUIDING & COUNSELLING FOR GIRLS

MS SUSHMA DUBEY

MS M BHATNAGAR

MS JYOTI MISHRA

MS SONALI B

 

57

STAFF ROOM INCHARGE

(SECONDARY)

MS.M.SINHA

  1. MS.ARTI YADAV
  2. MS.M. VERMA
  3. MR.R. V.SINGH

 

58

STAFF ROOM PRIMARY

MS.S.ARYA

  1. MS.DEEPTI VIKRAM
  2. MS.REKHA GUPTA